تزیین پرده خانه
20
آوریل

چند ایده جالب برای تزیین پرده منزل

انتخاب پرده برای منزل کار چندان آسانی نیست. پرده ها تاثیر زیادی بر دکوراسیون و حال و هوای منزل دارند و هماهنگی آنها با سایر اجزا منزل کمی دشوار است. در این مطلب ایده های کم هزینه برای تزیین پرده را مطرح می کنیم. پس اگر می خواهید با کمی تغییر و تحول شکل ظاهری پرده های فعلی منزلتان تغییر کند و بودجه کافی برای خرید پرده نو ندارید این ایده ها را از دست ندهید.

 

۱. استفاده از گل های پارچه ای و منگوله دار برای تزیین پرده

اگر پرده های اتاقتان ساده و بدون طرح هستند می توانید با چند مدل گل آنها را زیباتر کنید. همچنین می توانید از پرده دو رنگ ساده استفاده کنید که به شکل کراواتی یک گوشه جمع شده است. برخی پرده با گل های سه رنگ و کمی منجوق و مروارید تزیین می شوند. استفاده از منجوق و مروارید به درخشندگی و زیبایی پرده می افزاید.

۲. استفاده از منگوله های کوچک

اضافه کردن منگوله های کوچک به لبه پرده ها، جذابیت بصری خاصی ایجاد می کند. می توانید از منگوله های هم رنگ و یا متضاد استفاده کنید. استفاده از رنگ های شاد و گرم بهترین گزینه برای اتاق خواب و یا اتاق بازی کودک است.

شهر پرده یاری دهنده شما در انتخاب، تصمیم گیری و زیبا تر شدن فضای و دکوراسیون منزلتان خواهد بود.

۳. استفاده از پارچه های اضافه

می توانید برای تزیین پرده از پارچه های اضافی خودِ پرده استفاده کنید. مثلا برای تزیین این پرده کرم و طلایی از یک گیره پرده استفاده شده است. این گیره پرده از پارچه خود پرده تهیه شده است و به شکل گل در آمده است. برای اتاق خواب ها و فضاهای دیگر که پرده های ساده تری دارند می توانید به جای استفاده از پارچه ساتن، از پارچه های شطرنجی و ساده استفاده کنید.

۴. استفاده از والان و منگوله

می توانید برای زیبا سازی پرده های ساده، از والان و منگوله استفاده کنید. با این کار پرده از حالت یک نواختی و سادگی در می آید و شکیل تر می شود. این مدل تزیین پرده بیشتر مناسب پرده های اتاق خواب ها و نشیمن است. استفاده از طناب های تابیده و منگوله ها، زیبایی و شکوه خاصی به پرده ها می بخشد. والان ها معمولا روی پرده های حریر و لطیف جلوه بیشتری دارند.

۵. استفاده از مهره های کریستالی برای تزیین پرده

اگر می خواهید کمی زرق و برق پرده های اتاق های بیشتر شود، می توانید از مهره های کریستالی استفاده و آنها را تبدیل به یک بند پرده کنید. این مهره های کریستالی از جنس پلاستیک هستند و بسیار سبک هستند.
پرده ها را یک طرف جمع کنید و با بند مهره دار آن را ببندید. این مهره ها رنگ ها و اشکال مختلفی دارند و با استفاده از یک سیم می توان آنها را به هم متصل کرد و بندی شکیل ساخت. اگر طرفدار سبک بوهو (Boho) هستید حتما از این مدل تزیین برای پرده ها استفاده کنید و برای ساخت این بند ها از مهره های رنگی را استفاده کنید.

۶. استفاده از نوارهای رنگی و طرح دار

برای تزیین پرده های ساده می توانید از نوار های رنگی و طرح دار استفاده کنید. برای انتخاب رنگ نوار ها زیاد سخت نگیرید. می توانید از نوار های هم رنگ و یا متضاد با رنگ پرده استفاده کنید. این تزیین برای پرده آشپزخانه و اتاق خواب بسیار مناسب است. نوار دوزی روی پرده کار چندان سختی نیست. می توانید با استفاده از چرخ خیاطی و یا روش های دستی این نوار ها را روی پرده بدوزید.

۷. استفاده از تور اضافی برای تزیین پرده

با اضافه کردن تور به پایین پرده های ساده می تواند دکوراسیون اتاق را متحول کند. این مدل تزیین مناسب اتاق کودک و نوجوان است. می توانید با چین دادن تور و نصب آن روی پرده، زیبایی آن را دو چندان کنید. با تزیینات اضافی مانند گل، نوار، مهره و بندهای تزیینی، شکوه و جذابیت این مدل را افزایش دهید.

۸. پرده هایی از جنس بامبو و حصیری

اگر از بامبو های چوبی و یا پرده حصیری برای جداسازی و تفکیک فضا ها به عنوان پرده استفاده می کنید، می توانید آنها را با  استفاده از طرح های هندسی و رنگی تزیین کنید. برای این کار نیاز به کمی رنگ و قلمو دارید تا با خلاقیت خود بامبو ها  و حصیر را زیباتر کنید. این مدل پرده برای فضاهای غیر رسمی مانند آشپزخانه، اتاق خواب و سرویس بهداشتی مناسب است.

تزیین پرده خونه

۹. استفاده از بند های پارچه ای

یکی دیگر از روش های آسان و کم هزینه برای تزیین پرده استفاده از پارچه های اضافه و شیک به عنوان گیره و بند پرده است. برای این کار می توانید از اضافه پارچه ها و تور ها استفاده کنید و با چسب حرارتی و یا نخ و سوزن آنها را تبدیل به بند پرده کنید. بهتر است برای پرده های موجود در فضاهای رسمی از پارچه های پر زرق و برق استفاده کنید تا شکوه جلال پرده ها حفظ شود. می توانید از منگوله هایی که با رنگ پرده و بند هماهنگ است، استفاده کنید و لبه های بند را از سادگی در بیاورید.

۱۰. استفاده از نوار های ملیله دوزی شده

نوار های ملیله دوزی شده به پرده ها اصالت و شکوه خاصی می بخشند. این نوارها بیشتر مناسب پرده های اتاق خواب، اتاق نشیمن و ناهار خوری است. این نوار ها را می توانید به لبه های پرده بدوزید. باید در انتخاب رنگ و هماهنگی نوار ها با پرده ها دقت کنید. استفاده از این نوار ها به صورت عمودی موجب می شود تا سقف اتاق کمی بلندتر به نظر برسد.

۱۱. استفاده از گل های مصنوعی برای تزیین پرده

استفاده از گل های مصنوعی به عنوان بند پرده، یکی از آسان ترین روش ها برای جذاب کردن پرده ها است. برای ساختن این بند گل دار ابتدا دسته گل تان را با کمی شاخ و برگ اضافه تزیین کنید و بعد انتهای آن را با چسب محکم کنید و با استفاده از چسب نواری آن را روی یک قطعه سیم محکم کنید. حالا می توانید این بند گل دار و زیبا را به دور پرده وصل کنید. این مدل تزیین نشاط و طراوت خاصی را به محیط می بخشد.

۱۲. استفاده از وسایل تزیینی

این مدل بسیار مناسب اتاق کودک است. اگر پرده اتاقتان سفید است، می توانید با استفاده از چند تور رنگی به عنوان والان، پرده را  رنگی و زیباتر کنید. همچنین استفاده از وسایل تزیینی و بادکنک به زیباتر شدن پرده کمک می کند. می توانید از تمامی اعضای خانواده کمک بگیرید و این کار را تبدیل به یک پروژه هنری خانوادگی کنید. بهتر است یک طرح مانند آتش نشان، پلیس، عروسک و… را انتخاب کنید و طبق آن کار دستی و لوازم تزیینی درست کنید.

۱۳. استفاده از پارچه های تکه دوزی شده

می توانید برای بند پرده از پارچه تکه دوزی شده استفاده کنید. ترکیب رنگی این مدل پارچه ها بسیار غنی است و با اکثر رنگ ها هماهنگ می شود. البته بهتر است برای فضا های رسمی از پارچه های تکه دوزی شده شلوغ و پر رنگ استفاده نکنید.

۱۴. استفاده از چندین لایه روی هم

استفاده از چند لایه پرده روی هم با بافت های مختلف روشی عجیب اما شیک برای تزیین پرده است. در این خانه برای پرده ها از دو رنگ صورتی کم رنگ و پر رنگ استفاده شده است که یکی از آنها از جنس ساتن و دیگری از جنس مخمل است و با استفاده از بند های تابیده شده و نوار های صورتی و کرم تزیین شده است.

۱۵. استفاده از شابلون ها برای تزیین پرده

می توانید با استفاده  از شابلون و کمی رنگ، پرده های بدون طرح و ساده را از یک نواختی در بیاورید. شابلون انتخابی باید با سبک و پالت رنگی خانه هماهنگی داشته باشد. هیچ اجباری در کار نیست اما بهتر است تمام پارچه را با این روش طرح دار نکنید. اگر قسمتی از پرده را طرح دار کنید جذابیت کار بیشتر می شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]