06
مه

آشنایی با پرده رومن 🤩🧡

 

پرده یکی از اصلی ترین قسمت های هر خانه است. یک پنجره را با انواع مختلفی میتوان دیزاین کرد. پرده رومن یکی از مدل هایی است که بسیار  محبوب و فوق العاده زیبا است. این مدل تقریبا با انواع پارچه های پرده ای قابل اجرا میباشد و مناسب برای اکثر درگاه ها از جمله پذیرایی و اتاق خواب است.  پرده رومن یک مدل قدیمی اما بسیار بروز میباشد و از جمله مدل های ژورنال بسیار قدرتمند است. رومن دوختی بسیار سخت و حرفه ای دارد و در آن فرمول های ریاضی نیز باید رعایت شود. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با پرده رومن آشنا شویم.

 

پرده رومن چیست؟

رومن یک مدل دکور پرده میباشد که بنا به مدل دوختی که دارد از پله های متوالی تشکیل میشود. این مدل بر مبنای نظر مشتری و نوع دوخت آن پله های مختلف دارد. رومن یک مدل کاملا ژورنال میباشد .  مکانیزم رول شید را دارد و هم پرده است. رومن یک پرده بالا رو میباشد و هرچقدر بالا تر باشد تعداد چین های آن بیشتر میشود. دوخت این مدل به دلیل خاص بودن مقداری گران تر است و نصب آن نیز تخصصی است . اما با آموزش و حوصله میتوان آن را یاد گرفت. در ادامه همه این موارد را برسی خواهیم کرد.

 

انواع مدل رومن :

 

پرده حریر مدل رومن
حریر مدل رومن

نمونه کار بالا یک پرده رومن با پارچه حریر میباشد.  همان طور که مشاهده میکنید هیچ محدودیتی در انتخاب مدل برای رومن وجود ندارد.این کار به صورت چهار پله میباشد و مناسب برای درگاه های کوچک است و از دو عدد . رومن بالا دو تیکه است و این کار سه دلیل دارد  : 1. عرض پارچه کم تر از  اندازه درگاه است ، (معمولا عرض پارچه 1.5 است ) 2. چون مکانیزم رومن بالا رو است بهتر است  عرض آن بیشتر از 1.5 نشود . 3. زیبایی بالا تر . البته در برخی از پارچه ها نیاز است که عرض بزرگ باشد .

 

 

پرده مدل رومن
پرده رومن با پارچه زمینه VIP

برخی از پارچه ها مانند تصویر بالا دارای طرح هستند. در این مدل پارچه ها دوخت بر مبنای گل پارچه  انجام میشود. نمونه کار بالا دوختی متفاوت نسبت به سایر رومن ها دارد. این پارچه ها در انواع گوناگونی موجود است و بنا به جنس پارچه دوخت آن نیز متفاوت است . برای زیبایی بیشتر رومن ، به پایین آن دالبور اضافه میکنیم که بنا به انتخاب شما قابل اجرا میباشد.

 

پرده مدل رومن پرده ژورنال مدل رومن

نمونه دیگری از رومن را مشاهده میکنید که با پارچه مخمل مقدم دوخته شده است. همان طور که مشاهده میکنید پروژه بالا سه درگاه پنجره دارد که دو درگاه آن کوچک و درگاه اصلی بزرگ تر است. برای درگاه بزرگ نیاز است که حتما دوعدد رومن تهیه شود. دوخت حرفه ای رومن در این مدل نمایان میشود ، اگر درست و با الگو دوخته نشود ، پله های رومن با هم در یک خط موازی قرار نمیگیرند. دالبر رومن ها بسیار خاص و حرفه ای میباشد و باعث متفاوت شدن با موارد مشابه خود شده است. این مدل رومن مناسب سالن های با فضای بزرگ است.

 

پرده آشپزخانه مدل رومن
پرده رومن برای  آشپزخانه

پرده رومن مناسب برای آشپزخانه نیز میباشد. این نمونه اجرایی یک آشپزخانه است و مناسب برای آشپزخانه هایی با فضای بزرگ میباشد. یک کار دوختی دیگر برای زیبایی بیشتر رومن را در این مدل میبینید. حاشیه های رومن را با پارچه ای که رنگ قوی تر از پارچه اصلی که با هارمونی منزل ست است به صورت مغزی دوزی در میاوریم. دوخت این مدل بر مبنای جنس پارچه و گل های پارچه است . این مدل یک ویژگی جذاب دیگر نیز دارد. در پایین دالبر یراق نیز دوخته شده است که زیبای آن را بالا تر میبرد.

 

رومن بدون میله آشپزخانه
رومن بدون میله

رومن بدون میله یک مدل بسیار تخصصی و حرفه ای از خانواده رومن ها میباشد.در این روش دوخت رومن بسیار بسیار حرفه ای و تخصصی است. در تمام مدل های رومن از میله راد برای شکل گیری پله های رومن استفاده میشود ، اما در این مدل دوخت بدون نیاز به میله پله های رومن شکل میگیرد و این ویژگی بسیار با ارزشی است . تعداد محدودی از خیاطان هستند که همچین نوع دوختی را بلد داشند. خیاطان انحصاری مجموعه شهر پرده با مهارت بالا و به بهترین شکل ممکن این کار را انجام میدهند.

 

 

 

 

رومن کجا قابل اجرا است؟

پرده رومن را میتوان در تمام درگاه هایی که پنجره دارد اجرا کرد.  زیبایی  که دارد محدود به مکان خاصی نیست. اما بنا به شرایط و موقعیت پنجره ممکن است که نتوان رومن را در برخی موارد اجرا کرد. زمانی که فقط زیبایی مطرح باشد رومن یک پیشنهاد عالی است . اما در برخی موارد نیاز است که از پنجره هم استفاده شود ولی چون پنجره به خاطر استاندارد نبودن ابعادش اگر از رومن استفاده شود دیگر قادر به باز شدن نیست استفاده از این مدل مناسب نمیباشد. برای این مشکل نیز راه حل وجود دارد و طراح و دیزاینر حرفه ایی که وارد منزل شما میشود باید این موارد را برسی و راه حل مناسب را به شما اعلام کند.

 

 

 

 

 

قیمت پرده رومن چقدر است؟

قیمت پرده رومن بستگی به جنس پارچه ای که انتخاب میکنید بستگی دارد. البته ابزار و میله های رومن نیز در کیفیت های مختلف وجود دارد که یکی از بهترین مدل های این چوب پرده لینو میباشد. لینو یکی از با کیفیت ترین و با دوام ترین مدل های چوب پرده است و موارد مشابه و کپی بسیار دارد ، در مجموعه شهر پرده از ابزار درجه یک و اورجینال لینو استفاده میشود. عامل بعدی هزینه اجرت دوخت خیاط میباشد. رومن را یک خیاط معمولی نمیتواند بدوزد ، از میان خیاطانی که توانای دوخت پرده رومن را دارند نیز بنا به لول و کیفیت شان  اجرت دوختشان نیز متفاوت است. طبیعتا هیچ ارزانی ای بی حکمت نیست.

 

 

 

 

روش نصب پرده رومن :

نصب رومن واقعا دشوار است و نیاز به مهارت بالای دارد. اگر رومن تهییه کرده این پیشنهاد ما این است که از نصاب برای تنظیم درست و اصولی آن کمک بگیرید.  ولی اگر نیاز به اموزش داشته باشید  ، باید این مراحل را انجام دهید. اول از همه یک رومن تشکیل شده از  یک چوب پرده رومن  و یک پارچه به همراه میله های داخل پارچه.

البتدا باید چوب پرده رومن را به سقف یا دیوار نصب کنید. پس از نصب چوب پرده به سراغ پارچه ای که به مدل رومن دوخته شده است میرویم . در قسمت پشت پارچه یک چسب نر و مادگی وجود دارد که به ما نشان میدهد قسمت بالای پارچه است. رومن را در زمین پهن میکنیم و میله های رومن را به ارامی به نوار های روفلت که خیاط برای ما دوخته است وارد میکنیم. پس از اتمام این کار به سراغ چوب پرده میرویم ، داخل چوب پرده نیز یک چسب نر و مادگی موجود است که محل نصب پارچه بر روی چوب پرده است. داخل چوب پرده ها وزنه هایی وجود دارد که به آن ها نخ آویزان است . اگر دقت کنید وزنه ها با پیچ سفت شده اند  و باید با یک پیچ گوشتی آن ها را باز کنید و سپس در میله جابه جا کنید.

پشت پرده رومن حلقه های سفید رنگی وجود دارد که به موازات یک دیگر تا پایین رفته اند. نخی که در گیربکس یا همان وزنه های چوب پرده وجود دارد باید از این حلقه ها رد شود. برای این کار پارچه را بالا و در حالت ایده ال خود قرا دهید ، در همان حالت باید به پشت پرده بروید و جای گیربکس هایی که پیچشان را شل کرده این را با حلقه های پلاستیکی رومن ست کنید. توجه کنید که دقیقا باید در یک خط قرار گرفته باشند.اگر حتی نیم سانتیمتر هم کج باشد کج بودن آن قابل مشاهده میشود. پس از این که نخ را از تمام حلقه ها رد کردید باید آن را به اخرین حلقه گره بزنید تا با کشیدن آن رومن حرکت کند. توجه داشته باشید برای این که رومن درست و ایده آل باشد نیاز است که وزنه ها هماهنگ با حلقه ها باشد و پرده به درستی بر روی چوب پرده نصب شود و همچنین نخ ها در فاصله درست از هم گره خورده شود. اگر حتی یکی از این موارد مقداری اشتباه باشد مشکل بوجود می آید. 

فیلم بالا نصب رومن را به شما نمایش میدهد و این فیلم با دور بالا ضبط شده است. نصب رومن واقعا سخت است و همان طور که میبینید بسیار زمان بر نیز میباشد. برای این که به بهترین شکل ممکن بتوانید رومن خود را داشته باشید کافیست با پشتیبانی ما در ارتباط باشید.

 

 

 

 

 

 

این مقاله بروز رسانی میشود ، با ما همراه باشید.🧡💛

 

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 5 میانگین: 5]